licencjat

Chciałbym dowiedzieć się, jak należy odmieniać i stosować tytuł licencjat? Myślę tu o licencjacie kościelnym, czyli pomagisterskim. Czy prawidłowa forma to pan licencjat, czy pan licencjusz? Byłbym wdzięczny za odpowiedź i z góry serdecznie dziękuję!
Z wyrazami należnego uszanowania:
S. Nykiel
Licencjat to w języku polskim zarówno nazwa tytułu zawodowego, jak i osoby mającej ten tytuł. Mówiąc o osobie, stosujemy formy takie jak „W naszym gronie nie ma licencjata”, „Widzisz tego licencjata?”, „Czy pan licencjat odebrał dokumenty?”. Zwracając się zaś do osoby mającej tytuł licencjata, powiemy panie licencjacie (nie: panie licencjuszu). Jest to forma poprawna, ale nie mająca w języku polskim tradycji.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski