liczba pojedyncza i liczba mnoga w skrótach

Witam!
Jak poprawnie zapiszemy skrót liczby pojedynczej i liczby mnogiej? Czy powinniśmy zapisywać l. poj. czy też l.p., czy może tylko lp?
W słownikach na liście skrótów występują zwykle zapisy lp i lm, bez kropek. Zabawne, że Słownik skrótów i skrótowców Jerzego Podrackiego skrót lp ocenia jako niepoprawny. Słownikarze, którzy go używają, mogą się jednak bronić, twierdząc, że zapisują go zgodnie z konwencją dotyczącą symboli matematycznych, a więc tak jak np. sin od sinus. Istotnie, w słownikach skróty lp i lm są równie ważne jak symbole w podręczniku matematyki. Zresztą wymieniony wyżej słownik skrótów i skrótowców, który negatywnie ocenia zapis lp, nie powtarza tej oceny przy haśle lm, które opisuje jedynie jako skrót od lumen, a o wyrażeniu liczba mnoga w ogóle tu nie wspomina.
Inne możliwe skróty liczby pojedynczej i liczby mnogiej to lp. i lm., oba zapisane w słowniku J. Podrackiego z pojedynczą, końcową kropką. Przy haśle l.p. (z dwiema kropkami) słownik ten podaje tylko objaśnienie liczba pierwiastka, natomiast od hasła l.m. (też z dwiema kropkami) odsyła do hasła lm. (z jedną kropką). Niekonsekwencje te działają na korzyść autorów, którzy by chcieli obydwa skróty zapisywać tak samo, podwajając kropki.
Wolno też skracać doraźnie l. poj. i l. mn., na wzór np. m. st. (miasto stołeczne).
Zasady pisowni skrótów mają wiele zwyczajowych wyjątków, toteż w ocenie konkretnych zapisów należy zachować umiar i tolerancję.
Mirosław Bańko, PWN