liczby rzymskie

W Zasadach pisowni i interpunkcji (https://sjp.pwn.pl/zasady/350-88-6-Miedzy-skladnikami-daty;629757.html) znalazłem następujące sformułowanie (o pomijaniu kropki): „[350] 88.6. Między składnikami daty, jeśli miesiąc napisany jest liczbą rzymską lub słownie (…)”. Wydaje mi się, że nie ma liczb rzymskich, są jedynie cyfry. Stąd powyższe zdanie powinno być chyba przeformułowane.

Pozdrawiam,

Zbigniew Kozak

Jestem skłonny sądzić, że są liczby rzymskie – złożone z cyfr rzymskich. Można zresztą znaleźć przykłady użycia tej nazwy w książkach – nie tylko w naszym słowniku.

Z liczbami rzymskimi (złożonymi z cyfr rzymskich) jest chyba tak jak z wyrazami cyrylickimi (zapisanymi cyrylicą czy też alfabetem cyrylickim). Proszę zauważyć, że tak jak liczbę można zapisać w różnych systemach liczbowych, tak też wyraz można zapisać w różnych alfabetach, korzystając z reguł transkrypcji.

Mirosław Bańko, PWN