liczebniki

Dzień dobry.
Mam jeszcze jedno pytanie. Zawsze sądziłam, iż liczebniki zbiorowe złożone odmieniają tylko ostatni człon. Ostatnio przeczytałam w podręczniku do języka polskiego, że odmianie ulega również przedostatni człon, np. sto trzydzieścioro czworo. Jak powinno się odmieniać poprawnie?
W tym samym wydaniu Język polski – encykolpedia w tabelach podana jest forma z dwoma osobami. Czy tak można?
Z przykładu widzę, że chodzi Pani nie tyle o odmianę liczebników zbiorowych złożonych, ile o ich budowę. Otóż formę zbiorową może mieć tylko składnik oznaczający jedności (np. dwadzieścia dwoje) albo także składnik oznaczający dziesiątki (np. dwadzieścioro dwoje). Obie konstrukcje są poprawne.
Równie dobrze można powiedzieć też z dwoma osobami, co z dwiema osobami. Ta druga forma jest częstsza, a poza tym bardziej wyrazista (wskazuje jednoznacznie na rodzaj żeński). Dlatego warto jej dać pierwszeństwo.
Mirosław Bańko