liczebniki

Jak powinno być poprawnie: wszystkie dwanaście wygląda czy wszystkie dwanaście wyglądają? (Chodzi o balony).
Składnia polska przysparza wielu kłopotów użytkownikom języka. Czasem wymaga innego, niżby się chciało, sformułowania myśli. Mimo że można powiedzieć zarówno dwanaście balonów wygląda, jak i wszystkie balony wyglądają, połączenie w jednym zdaniu określeń wszystkie i dwanaście nie jest zbyt fortunne. Lepiej ułożyć dwa zdania, np. „Mam dwanaście balonów. Wszystkie wyglądają…”.
Grzegorz Dąbkowski, prof., Uniwersytet Warszawski