liczi

Dzień dobry! Chciałabym wiedzieć, czy nazwę owocu liczi można również wymawiać jako [lajczi] (z ang. leetchee, lytchee)? Pierwszy raz spotkałam się z taką wymową i nie jestem do niej przekonana.
Dziękuję i pozdrawiam.
Karina Mańka
Taka wymowa jest uzasadniona, jeśli mówimy po angielsku, choć w tym języku mówi się też [liczi]. W wypowiedzi polskojęzycznej wymowa [lajczi] razi pretensjonalnością. Najlepiej pisać i mówić liczi.
Przy okazji: w pisowni angielskiej jest lichi lub lychee.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski