liczny

Chciałbym zapytać o znaczenie przymiotnika liczny: czy poprawnie używa się go do oznaczania tylko grupy o dużej liczebności (liczny oddział żołnierzy, liczne grono kolegów), czy także mnogości jednostek (liczni żołnierze, liczni koledzy)?
Słowo liczny jest używane i tak, i tak, por. „Zawsze wokół niego było liczne grono przyjaciół” (Nowy Łowiczanin), „W trudnych chwilach Schyman wspierali liczni przyjaciele (…)” (Twój Styl).
Mirosław Bańko, PWN