liczyć coś czy składać się z czegoś?

„Rodzina składa się z siedmiu osób”, „Rodzina liczy siedem osób” – które zdanie jest lepsze? Dlaczego?
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Halina
Nie sądzę, żeby któreś z tych zdań było lepsze. Osobiście wolę pierwsze, ale nie umiem uzasadnić, dlaczego, a więc chodzi tu zapewne o subiektywne sympatie. W każdym razie mój pierwszy domysł, że liczyć odnosi się do dużych grup osób, nie wytrzymał konfrontacji z Korpusem Języka Polskiego PWN.
Mirosław Bańko, PWN