liczymy głoski

Ile spółgłosek jest w wyrazie CHCE? Moja córka brała udział w konkursie humanistycznym, klasa czwarta szkoły podstawowej, i w wyrazie CHCE analizowała każdą literę, stąd wynik: trzy spółgłoski. Gdyby pytanie brzmiało „w słowie CHCE”, odpowiedziałaby: dwie spółgłoski. Organizator konkursu daje zupełnie inne odpowiedzi. Jaka powinna być prawidłowa odpowiedź?
W słowie chce (albo wyrazie chce, bez różnicy) są dwie spółgłoski, [x] oraz [c]. Różnicę między słowem a wyrazem wprowadza się na wyższym poziomie nauczania gramatyki niż czwarta klasa szkoły podstawowej.
Mirosław Bańko, PWN