ligota

Nie znalazłem objaśnienia polskiego słowa ligota, obecnie ligota występuje jako człon nazw miejscowości. Za pomoc dziękuję.

Ligota albo lgota to inaczej ulga, czyli zwolnienie od świadczeń, ogólnie mówiąc, podatkowych. Termin lgota oznaczał to samo, co wola. Wole i Wólki bardzo często spotykane są w nazwach miejscowych podobnie jak Ligoty. Nazwy te były nadawane miejscowościom wcześniej niezasiedlonym, aby szybciej rozwijały się gospodarczo.

Archiwum