linie

Droga Poradnio!
Onegdaj myśl mnie przywiodła, by następujące zapytanie uczynić. Dlaczego w nazwie Linia Maginota wyraz linia został zapisany wielką literą, natomiast w nazwie linia Curzona – małą? Przy okazji proszę o podanie prawidłowej pisowni dwóch podobnych nazw: linii/Linii Gustawa i linii/Linii Zygfryda.
Łączę serdeczne pozdrowienia
Problemem jest chyba tylko brak jednoznacznej zasady, bo żadna z reguł pisowni nie daje tu rozstrzygnięcia. W publikacjach drukowanych, np. w encyklopediach WN PWN, wyraźnie przeważają zapisy małymi literami, proponuję więc taki zapis uznać za wzorcowy. W takim razie napiszemy: linia Maginota, linia Curzona, linia Gustawa, linia Zygfryda.
Jan Grzenia