link

Co państwo sądzicie o słowie link? Nie ma go chyba w żadnym z istniejących słowników języka polskiego czy ortograficznych, ale jest w pewnym – komputerowym – zakresie stosowany (obok swoich bardziej polskich odpowiedników jak: hiperłącze, łącze czy odsyłacz). Czy można link uznać za wyraz już przyswojony przez polszczyznę, a jeśli tak, to czy będzie to ten link czy raczej ta linka (bo i z taką wersją – właśnie w znaczeniu komputerowym – się zetknąłem)?
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Andrzej Górecki
Słowo link jest obecne w Wielkim słowniku ortograficznym PWN i Wielkim słowniku wyrazów obcych PWN (oba niedawno wydane). Sądzimy, że jest to słowo potrzebne i wygodne w użyciu – krótsze niż hiperłącze czy odsyłacz hipertekstowy.
Na pytanie, czy link został przyswojony przez polszczyznę, trzeba odpowiedzieć twierdząco: świadczy o tym jego odmiana. Natomiast w wymowie zachowuje ono jeszcze pewną obcość. Otóż link wymawiamy – a przynajmniej możemy wymawiać – z tylnojęzykowym n, takim, jakie występuje np. w słowie bąk. W efekcie komputerowe linki i np. stalowe linki różnią się wymową.
Mirosław Bańko