list do konsula

Jak rozpocząć list do Konsula RP w Moskwie, jeśli miało się wcześniej przyjemność rozmowy osobistej?
Jeśli list nie należy do korespondencji dyplomatycznej (zob. na ten temat: T. Orłowski, Protokół dyplomatyczny. Ceremoniał & etykieta, wyd. np. Warszawa 2005), to należy go rozpocząć formułą Szanowny Panie Konsulu. Jeśli konsul jest w randze ministra – Szanowny Panie Ministrze. Osobista znajomość nie ma w tym wypadku wpływu na inicjalną formułę grzecznościową.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski