lista regensburska

Czy nie obowiązuje nas zasada, że jeśli istnieje spolszczona wersja jakiejś obcej nazwy geograficznej, to używamy właśnie jej, a nie oryginału? Skąd wobec tego określenie lista regensburska (baza czasopism na serwerze Universitätsbibliothek Regensburg, czyli Biblioteki Uniwersyteckiej w Ratyzbonie)?
Dziękuję!
Maria Adamiak
Oficjalna forma nazwy tej bazy danych to Die Elektronische Zeitschriftenbibliothek. Nie ma chyba ustalonej polskiej formy, bo znalazłem dwie: Elektroniczna Biblioteka Czasopism i Biblioteka Czasopism Elektronicznych. Żadna z tych form nie wyróżnia się oryginalnością, a bibliotek tego typu jest sporo, co tłumaczy potrzebę zastosowania jakiejś zręczniejszej nazwy, skuteczniej wskazującej na nazywany obiekt. To też uczyniono, wprowadzając wyrażenie lista regensburska. Jest ono wprawdzie nieoficjalne, ale bez wątpienia przydatne.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski