literatura a bibliografia

Szanowni Państwo!
Proszę o wyjaśnienie różnicy pomiędzy literaturą a bibliografią. Czy dobrze rozumiem, że bibliografia obejmuje tylko pozycje cytowane w pracy, a literatura nie? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka
Sprawa bibliografii (od gr. biblion 'książka' + gr. grapho 'piszę') jest niestety nieco bardziej skomplikowana i nie sprowadza się do różnicy pomiędzy określeniami literatura i bibliografia. Otóż w edytorstwie wyróżnia się dwa podstawowe typy zestawień bibliograficznych – bibliografię załącznikową (przedmiotową) oraz bibliografię podmiotową. Bibliografia załącznikowa, opatrywana w publikacjach nagłówkiem: Bibliografia, Piśmiennictwo lub Literatura przedmiotu, stanowi wykaz dokumentów (książek, artykułów, gazet, czasopism, publikacji elektronicznych itp.) cytowanych lub powoływanych przez autora danej pracy. Czasami zamieszcza się w niej również dzieła związane tematycznie z tekstem danej publikacji. Bibliografia załącznikowa może też zawierać dzieła osoby, której publikacja dotyczy. Z kolei bibliografia podmiotowa, opatrywana w publikacjach nagłówkiem: Literatura źródłowa, Teksty źródłowe lub Źródła, jest wykazem tekstów źródłowych (literackich, filozoficznych, historycznych, prasowych itp.), które stanowiły przedmiot analizy bądź źródło przykładów (cytatów) w danej publikacji. Przykładowo bibliografią załącznikową w książce poświęconej motywowi śmierci w utworach Williama Szekspira byłby spis wszystkich pozycji wykorzystanych w pracy, a opisujących ten motyw w twórczości dramaturga. Bibliografię podmiotową stanowiłaby natomiast lista dzieł samego Szekspira, w których ten motyw występuje i które zostały przytoczone w książce. Szczegółowe omówienie różnych typów bibliografii, w tym także specyficznych zestawień źródłowych w systemie „autor – rok” lub „autor – numer”, zawarto w nowo opublikowanej nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN książce Edycja tekstów (rozdział 13, Bibliografia).
Adam Wolański