lodge

Szanowni Państwo,

pisząc książkę na temat Namibii, chcę używać odpowiednika słowa 'lodge' (safari-lodge, game-lodge). Jakie mam możliwości? Czy mogę pisać lodż, lodżu lodżem? Czy używać skomplikowanych form lodge'u, lodge'em, lodge'ami (nie podoba mi się ta wersja :)? Spotykam się wersją pośrednią: lodgu, lodgami. Czy może skorzystać z lodżii, choć to raczej co innego?

Serdecznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam cały team PWN-u!

Zapożyczenie lodge nie zostało zaadaptowane w polszczyźnie na poziomie pisowni, dlatego poprawny będzie następujący zapis odmiany: lodge’u, lodge’em, lodge’ami, lodge’ach itp. Można również spolszczyć wyraz na poziomie grafematycznym i pisać: lodżu, lodżem, lodgżami, lodżach, warto jednak w dopisku nawiasowym lub w przypisie wskazać przy pierwszym wystąpieniu oryginalną formę anglicyzmu.

Adam Wolański