londyner

londyner

14.07.2020
4.02.2009

Co dokładnie oznacza słowo londyner? Pochodzi z Zaklętych rewirów Worcella (prawdopodobnie jest to jakiś rodzaj pracownika hotelu lub restauracji).

Nie udało mi się tego słowa znaleźć w żadnym słowniku, chociaż szukałem nawet w mniej znanych słownikach międzywojennych. Z konteksów, w jakich się londyner pojawia w tekście powieści (np. „Wydał rozporządzenie, by resztki potraw znoszone od gości oddawać do kuchni i żeby gospodyni przerabiała je na tzw. «grzmoty» dla parobków, dziewcząt w umywalni, praczek, londynerów i pokojówek”), można wnosić, że oznacza osobę należącą do obsługi hotelu. Być może chodzi o osobę odpowiedzialną za utrzymanie porządku na danym piętrze (czyżby z angielskiego landing 'podest'?). Publikuję tę odpowiedź, która niewiele wyjaśnia, w nadziei, że czytelnicy poradni pomogą ten problem rozwiązać i że za jakiś czas będzie można rozwiązanie podać tu w formie dopisku.

Porada opublikowana: 4.02.2009

Mirosław Bańko, PWN
 1. 4.02.2009
  Znalazłem w Internecie (w słowniku wegiersko-angielskim) następujące synonimy: londinerbellboy, bellhop, boots, callboy. Wynika z tego, że londyner to chłopiec hotelowy.
  Pozdrawiam

  Kazimierz Popławski
 2. 14.07.2020
  Znalazłam w niemieckiej powieści słowo Lohndiener, które również oznacza osobę z obsługi hotelowej, a także osobę zatrudnianą do jakichś konkretnych prac za stawkę godzinową. We wspomnianej przeze mnie powieści jest to osoba, która zajmuje się czyszczeniem ubrań i butów. W Internecie na jednym z blogów znalazłam odpowiedniki londyner i lonloka”: http://pogderankiwachmistrzowe.blogspot.com/2015/06/

  Małgorzata Gralińska
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego