łosiowe spodnie

Czym są (bądź były, bo to chyba rzecz staroświecka) łosiowe spodnie? Białe, łosiowe spodnie. Skąd ten łoś?
Łosiowe spodnie są niewątpliwie z łosia, nie inaczej – łosie przecież w spodniach nie chodzą. „Na wielką wilgoć brał łosiowe spodnie i buty jałowicze” – czytamy w słowniku Doroszewskiego. Co znaczy jałowiczy, słownik też wyjaśnia: „zrobiony ze skóry jałowicy” (czyli z jałówki). Słowotwórstwo musi nadążać za potrzebami i kaprysami homo faber.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski