lotnisko

Dzień dobry,

czy słowo lotnisko pochodzi od „niskiego lotu” podczas startu i lądowania?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Nie, rzeczownik lotnisko został utworzony od przymiotnika lotniczy (por. port lotniczy) przez dodanie przyrostka -isko. Sufiks ten tworzy regularne nazwy miejsc otwartych, charakteryzowane ze względu na różnorodne związki z podstawami słowotwórczymi, por. np. kartoflisko, kąpielisko, lądowisko, pogorzelisko, wykopalisko.

Adam Wolański