luka w odpoczynku sennym

Czy od słowa sen można utworzyć przymiotnik „snowy”. Piszę o nierównościach we śnie (biedni nie dosypiają, bo np. pracują zmianowo) i, analogicznie do „luki płacowej”, chciałabym utworzyć lukę... No bo przecież nie „senną”?

Będę wdzięczna za rozstrzygnięcie. Pozdrawiam serdecznie

D.

Oczywiście, w polszczyźnie niemal od wszystkich podstaw rzeczownikowych można utworzyć przymiotnik z formantem -owy. Forma *snowy będzie jednak akceptowana wyłącznie w normie potocznej. Nie będzie się nadawała do użycia w publikacji naukowej czy fachowej jako element określenia terminologicznego.

Rzeczownik luka w znaczeniu ‘niedostateczny poziom czegoś’ ma we współczesnej polszczyźnie dwa schematy składniowe. Nie tylko: luka + jaka (por. np. luka pamięciowa, płacowa, prawna, technologiczna), lecz także luka + w czym (por. np. luka w wiedzy, w wykształceniu). Warto zatem rozważyć wyrażenie typu: luka w odpoczynku sennym, tym bardziej że określenie terminologiczne odpoczynek senny pojawia się w piśmiennictwie naukowym i poradnikowym.

Adam Wolański