mafioso

Pytanie dotyczy słów, a w zasadzie form: mafios, mafioso i mafiosa. Które z nich są poprawne? Pierwszy wyraz, raczej niespotykany, notuje jako jedyny słownik Szymczaka. Trzeciego z kolei w żadnym słowniku nie znalazłem, ale za to często go spotykam.
Trzecią z podanych form zdecydowanie bym odrzucił, bo nie bardzo jest jasne, dlaczego włoskie mafioso mielibyśmy polszczyć do takiej postaci. Sensownym spolszczeniem jest natomiast mafios.
Czy rzeczywiście jest to niespotykana forma, trudno powiedzieć, ponieważ w tekstach trafiamy najczęściej na formy przypadków zależnych (np. mafiosa, mafiosie), które mogą pochodzić od obu tych form.
Co ciekawe, w słownikach polskich najpierw pojawia się zapis spolszczony (słowniki z lat 70.), w latach 90. formy mafioso i mafios uznawane są przez słownikarzy za równorzędne, a w słownikach najnowszych mamy tylko zapis mafioso. Wniosek: zaakceptować można formy mafioso i mafios, ze wskazaniem na pierwszą.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski