mała litera na początku przypisu

Czy pierwszy wyraz tekstu umieszczonego w przypisie dolnym można zapisać małą literą? Mam na myśli dwa przypadki:
1. w przypisie został podany przekład wiersza, w którym wszystkie wyrazy zaczynają się małą literą;
2. w przypisie został podany adres strony internetowej.
Zamiana małej litery na dużą w opisanych sytuacjach nie wchodzi w rachubę, mimo to otwieranie przypisu małą literą jest niezręczne. Zresztą gdyby okoliczności wymienione w pytaniu były wystarczającym powodem, można by także w głównym tekście zaczynać zdanie małą literą, a przecież tak nie robimy. Proszę poszukać sposobu, aby wiersz lub adres strony WWW poprzedzić jakimś słowem lub choćby skrótem. Może Zob. lub Por. wystarczy.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski