malborczyk, malborczanin

 
malborczyk, malborczanin
1.12.2006
1) Według większości źródeł mieszkaniec Malborka to malborczyk. Słownik poprawnej polszczyzny Jana Grzeni z roku 2005 notuje jednak wyłącznie słowo malborczanin. Czy można ten wyraz uznać za rzadszy wariant (analogicznie do Kluczbork – kluczborczanin, Frombork – fromborczanin itp.)?
2) Mieszkaniec Stambułu to stambulczyk (SPP Jana Grzeni z roku 2004) czy stambułczyk (SPP 2005)?
Ad 1. W słownikach wydawanych przed rokiem 2005, idąc za informacjami z innych słowników, jako nazwę mieszkańca Malborka podawałem wyraz malborczyk. Dowiedziałem się jednak, że wyraz taki zasadniczo nie występuje w praktyce, bo w użyciu jest tylko forma malborczanin. Informację otrzymałem z wysoce wiarygodnego źródła, toteż zdecydowałem się na zmianę w zaleceniach słownikowych.
Ad 2. Problemem jest, czy przed przyrostkiem -czyk musi dojść do wymiany głoski [ł] na [l]. Nie jest to konieczne, a więc forma stambułczyk jest poprawna. Z drugiej strony stambulczyk to forma zgodna z przymiotnikiem stambulski. Najlepiej chyba zaakceptować obie formy.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!