malborczyk, malborczanin

1) Według większości źródeł mieszkaniec Malborka to malborczyk. Słownik poprawnej polszczyzny Jana Grzeni z roku 2005 notuje jednak wyłącznie słowo malborczanin. Czy można ten wyraz uznać za rzadszy wariant (analogicznie do Kluczbork – kluczborczanin, Frombork – fromborczanin itp.)?
2) Mieszkaniec Stambułu to stambulczyk (SPP Jana Grzeni z roku 2004) czy stambułczyk (SPP 2005)?
Ad 1. W słownikach wydawanych przed rokiem 2005, idąc za informacjami z innych słowników, jako nazwę mieszkańca Malborka podawałem wyraz malborczyk. Dowiedziałem się jednak, że wyraz taki zasadniczo nie występuje w praktyce, bo w użyciu jest tylko forma malborczanin. Informację otrzymałem z wysoce wiarygodnego źródła, toteż zdecydowałem się na zmianę w zaleceniach słownikowych.
Ad 2. Problemem jest, czy przed przyrostkiem -czyk musi dojść do wymiany głoski [ł] na [l]. Nie jest to konieczne, a więc forma stambułczyk jest poprawna. Z drugiej strony stambulczyk to forma zgodna z przymiotnikiem stambulski. Najlepiej chyba zaakceptować obie formy.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski