małe i wielkie litery

Szanowni Państwo, domyślam się, że były nazistowski niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau jest nazwą opisową i stosujemy małe litery; nazwa oficjalna to Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jak jednak pisać ściana śmierci / straceń czy blok nr XI?
Dziękuję – M.M.
PS. Czy poprawny jest zapis wyspy kwarnerskie (w Chorwacji)? Wydaje mi się, że to nazwa opisowa, tak jak np. wyspy greckie czy wyspy dalmatyńskie.
1) Ściana śmierci, ściana straceń to idiomy oznaczające miejsca zbiorowych egzekucji, głównie w czasie II wojny światowej. Zawsze można je zapisywać małymi literami, choć czasem powstaje potrzeba nazwania tych miejsc w sposób indywidualny. Może się to odbyć w ten sposób, że wyrażenia pospolite posłużą do utworzenia nazw własnych, czego znakiem stanie się zapis od wielkich liter. Tak dzieje się w przypadku wspomnianych obiektów w obozie Auschwitz-Birkenau, których nazwy najczęściej zapisuje się wielkimi literami: Ściana Śmierci, Blok nr XI, Blok Śmierci. Niezależnie od tego wielkie litery w podanych nazwach można stosować na podstawie motywacji uczuciowej.
2) Zapis wyspy kwarnerskie jest poprawny.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski