mało inteligentny, żeby nie powiedzieć głupi

Chciałbym zapytać o interpunkcję konstrukcji typu mało inteligentny, żeby nie powiedzieć głupi. Czy po słowie powiedzieć należy postawić dwukropek albo myślnik, ewentualnie wyraz głupi ująć w cudzysłów, czy też jest to zbędne?
Słowo jest użyte cytatowo, więc poprzedzenie go dwukropkiem lub myślnikiem albo wyróżnienie cudzysłowem jest uzasadnione. W praktyce jednak często wystepuje bez żadnych oznak cytatowości, proszę obejrzeć konkordancję dla wyrażenia żeby nie powiedzieć w NKJP, a sam się Pan przekona. Myślę, że samo to wyrażenie jest wystarczającym sygnałem, że następujące po nim słowo funkcjonuje jako przytoczenie, ew. cytat, i wielu piszących dochodzi do wniosku, że dodatkowo tego zaznaczać nie trzeba.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski