-man i -holik

Dzień dobry,
czy da się przewidzieć, kiedy jakiś rzeczownik dostanie końcówkę -holik, a kiedy -man, gdy będzie potrzeba nazwania osoby bardzo zaangażowanej w czynności z tym rzeczownikiem związane? Jest narkoman (negatywny), ale i kinoman (pozytywny); alkoholik, ale i książkoholik (j.w.). Nie widzę więc, przynajmniej powierzchownie, prostej zależności semantycznej.
Pozdrawiam,
Jarek Hirny
Książkoholik jest użależniony od książek tak jak alkoholik od alkoholu. Zatem -holik wskazuje na uzależnienie, a -man nie. Jest jeszcze -maniak, który sytuuje się gdzieś między nimi, por. kinoman, kinomaniak i kinoholik.
Mirosław Bańko, PWN