marksizm, socjalizm i komunizm

Czy mógłbym prosić, jeśli oczywiście nie przekracza to zakresu usług poradni, o wyjaśnienie relacji między terminami marksizm, socjalizm i komunizm?
Obawiam się, że do tej kwestii nie wniesiemy nic ponad to, co napisane jest w definicjach słownikowych i encyklopedycznych. Szczegółowa egzegeza wymienionych pojęć jest zadaniem dla filozofa i politologa.
Mirosław Bańko, PWN