masło maślane

Czy zamiast bardzo rozpowszechnionego zwrotu tylko i wyłącznie nie wystarczy mówić np. tylko lub wyłącznie, lub jedynie? Uważam bowiem, że jest to takie samo przedobrzenie, jak: mocno i silnie, mało i niewiele itp. Jak mam rozumieć zwrot usłyszany z ust p. min. Lecha Kaczyńskiego; „nie tylko i wyłącznie będą rozpatrywane …, ale..”?
Pozostaję z szacunkiem –
Zdzisław Mrugalski
Cytowane przez Pana przykłady „przedobrzeń” z pewnością nie zasługują na poparcie, ale inne pleonazmy – czyli wyrażenia złożone z członów to samo lub prawie to samo znaczących – już się zadomowiły w języku. Jeśli mówimy, że ktoś powiedział coś krótko i węzłowato, to nie tylko informujemy, że zabrało mu to niewiele czasu, ale też podkreślamy, że jego wypowiedź była naprawdę krótka. Ta okoliczność właśnie – chęć podkreślenia jakiegoś fragmentu wypowiedzi – usprawiedliwia nas z używania pewnych wyrażeń, które, logicznie rzecz biorąc, są nadmiarowe, „masło-maślane”.
Mirosław Bańko