matka Polka

Bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedź na pytanie, która pisownia jest poprawna:
1. matka Polka
2. matka-Polka
(ewntualnie Matka…)

Serdecznie dziękuję
Agata Gogołkiewicz
Niezbyt jasny przepis ortograficzny każe pisać takie zestawienia z łącznikiem, gdy ich człony są równorzędne, a bez łącznika, gdy drugi człon jest określeniem pierwszego. Stąd teoretycznie matka-Polka to 'matka i Polka w jednej osobie' (polskość i bycie matką są w niej jednakowo ważne), a matka Polka to 'matka będąca Polką' (polskość jest w niej podporządkowana funkcjom matki). W praktyce częstsza jest pisownia bez łącznika.
Jeśli chodzi o użycie wielkiej litery, to trzeba pamiętać, że w polskiej świadomości matka Polka stała się postacią mitologiczną (por. tytuł wiersza Mickiewicza). Z tego powodu oba słowa są często pisane wielkimi literami. Bezwyjątkowo należy je tak pisać, gdy stanowią część nazwy własnej, np. Centrum Zdrowia Matki Polki.
Mirosław Bańko