mechanika newtonowska czy Newtonowska?

Dzień dobry,
czy pisze się zmodyfikowana dynamika Newtonowska, czy też zmodyfikowana dynamika newtonowska? SJP mówi Newtonowski (czyj?) i newtonowski (jaki?), co (przynajmniej dla mnie) sugeruje pisownię newtonowska, ale z drugiej strony w encyklopedii PWN znalazłem obydwie wersje zapisu: zasady względności fizyki Newtonowskiej oraz podstaw mechaniki newtonowskiej. Darmowa wersja Korpusu Języka Polskiego podaje tylko zapis z małej litery.
Dziękuję z góry,
Michał Rosa
Trudno oczekiwać odpowiedzi od bezpłatnej – i bardzo małej – demonstracyjnej wersji korpusu PWN. Proszę raczej zajrzeć do również bezpłatnego, ale o wiele większego Narodowego Korpusu Języka Polskiego. Przekona się Pan, że zapis małą literą tam przeważa, chociaż akurat zmodyfikowana dynamika Newtonowska – w obecnym w NKJP haśle Wikipedii – ma duże N.
Zasada mówi: pisz wielką literą, gdy przymiotnik odimienny (także „odnazwiskowy”) odpowiada na pytanie czyj, a małą literą, gdy odpowiada na pytanie jaki. W praktyce do wielu obiektów, z których nazwą łączy się taki przymiotnik, można odnieść zarówno jedno, jak i drugie pytanie. Tak właśnie jest z mechaniką Newtona – Newtonowską, skoro stworzył ją Isaac Newton, i newtonowską, ponieważ istnieje niezależnie od niego i bez niego też by istniała. Dla jasności dodaję, że mam tu na myśli zbiór praw fizyki, istniejący niezależnie od swego odkrywcy. Gdyby chodziło o konkretne sformułowanie tych praw, a tym bardziej o konkretny tekst, np. rękopis Newtona, to właściwa byłaby pisownia wielką literą.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski