megakomfortowy

megakomfortowy
11.09.2009
11.09.2009
Szanowni Państwo,
w jaki sposób należy napisać określenie mega komfortowy? Wiem, że mega można zastąpić słowem niezwykle czy bardzo, ale chodzi o oddanie pewnych emocji. Czy w publikacji to określenie brzmi za bardzo potocznie?
Dziękuję za odpowiedź.
Łączę pozdrowienia,
AP
Dobrze wiadomo, jak łączyć cząstkę mega- z rzeczownikami, w słownikach ortograficznych nie brak wyrazów typu megabajt, megaherc czy megatona. Słowniki okazują się mniej pomocne, jeśli chodzi o łączenie mega- z przymiotnikami, gdyż połączenia takie są stosunkowo nowe i jeszcze nie skodyfikowane. Można przypuszczać, że z czasem utrwali się ich łączna pisownia, taka jak z cząstkami super- lub hiper-, por. superszybki, hiperkrytyczny (przykłady ze słownika PWN). Opowiadam się więc za pisownią megakomfortowy.
Tak się składa, że na stronie internetowej PWN wyświetla się właśnie reklama z hasłem „Mega Gorąca Promocja” (pisownia oryginalna). Hasło to uświadamia, że modne dziś przymiotniki z inicjalnym mega- są – i to całkiem niezależnie od pisowni – stylistycznie nacechowane. Mają, owszem, charakter nieco potoczny (teksty reklamowe często bazują na języku potocznym), ale przede wszystkim kojarzą się z pewnym stylem życia, w którym wszystko jest mega, hiper, super i full wypas, a nadzwyczajne okazje (superokazje!) tylko czekają, aby z nich korzystać (jest to nb. współczesna wersja raju, w którym człowiek – zanim zgrzeszył – też miał wszystkiego pod dostatkiem). Jeżeli więc chcą Państwo słowem megakomfortowy wpisać się w ten współczesny trend, to jest to pomysł godny poparcia. W bardziej oficjalnych sytuacjach słowo to może jednak razić.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego