meluzyna

Szanowni Państwo,

czy słowo meluzyna (od Meluzyny, zob. https://sjp.pwn.pl/sjp/meluzyna;2567455) oznacza też silny i gwiżdżący wiatr (podobnie jak w j. czeskim i słowackim)? Dziękuję za odpowiedź.

Z poważaniem

słowacki czytelnik

Słowniki polskie – dawniejsze ani nowsze – nie potwierdzają, aby meluzyna była rodzajem wiatru. Zastanawiam się, który element opowieści o Meluzynie stał się podstawą znaczenia 'silny i gwiżdżący wiatr'. Może jest to nawiązanie do przeciągłego głosu, jakim bohaterka tego francuskiego romansu – przynajmniej w jednej z jego licznych wersji – miała ostrzegać z zaświatów (a w każdym razie z jakichś innych „światów”) o niebezpieczeństwie grożącym jej potomkom.

Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
    Przysłowia: „Keď vietor hviždí, to Meluzína plače\'\', „O svätom Tomášovi meluzína straší\'\', „Na Saleského Františka meluzína si často zapíska\'\'.
    Jeszcze raz dziękuję serdecznie za informację.
    Z poważaniem
    słowacki czytelnik