meteorolog i synoptyk

Jak to jest z meteorologiem i synoptykiem? Przejrzałem definicje w różnych słownikach i najogólniejsze podsumowanie może być takie, że w ich świetle meteorolog to ktoś, kto przewiduje pogodę, a synoptyk to meteorolog, który przewiduje pogodę – czyli definicja synoptyka sugeruje, że meteorolog jest szerszym pojęciem, ale definicja meteorologa sugeruje, że to to samo.
I synoptyk, i meteorolog mają bardzo wzniosłe pochodzenie: synoptikos to po grecku 'obejmujący wszystko jednym spojrzeniem', a meteora to zjawiska pozaziemskie. Słów synoptyk i meteorolog używamy często zamiennie, mówiąc o ludziach przepowiadających, a czasem zapowiadających pogodę, o ludziach, którzy się na tym znają. W języku potocznym takie dublety są częste. Mówiąc jednak o meteorologu, możemy także mieć na myśli specjalistę badacza, naukowca; mówiąc zaś o synoptyku – raczej pracownika placówki zajmującej się pogodą, który jest nastawiony bardziej praktycznie niż teoretycznie. Powiemy raczej profesor meteorolog niż profesor synoptyk, książki naukowe piszą raczej meteorologowie niż synoptycy, na uczelniach studiuje się meteorologię. O synoptyku możemy powiedzieć meteorolog, o naukowcu meteorologu nie powinniśmy mówić synoptyk.
Pozdrawiam
Jerzy Bralczyk, prof., WSPS i UW