mianownik My, dopełniacz Mych?

mianownik My, dopełniacz Mych?
2.06.2003
2.06.2003
Zamiatin napisał książkę pt. My. Taka konstrukcja jest najbezpieczniejsza. Ale skoro możemy powiedzieć, że Hugo napisał Nędzników (a niekoniecznie, że książkę pt. Nędznicy), to przez analogię – Zamiatin napisał My czy Nas?
Problem z zaimkami użytymi w funkcji tytułów pojawił się już wcześniej, Stanisław Ignacy Witkiewicz jest bowiem autorem dramatu Oni (1920), w latach osiemdziesiątych zaś Teresa Torańska ogłosiła zbiór wywiadów pod tym samym tytułem. W obu wypadkach przyjęła się przewrotna odmiana: w Onych itd.
Gdyby zastosować tę analogię, musielibyśmy mówić: Mych lub Moich, Mymi lub Moimi. Problem w tym, że są to formy odmiany zaimka dzierżawczego mój (moja, moje). Nietrudno się domyślić, że użycie takich form musiałoby wywołać dezorientację wśród odbiorców, którzy mieliby problem z odtworzeniem mianownikowej postaci tytułu: My czy Moi, Moje albo Me? W związku z tym tytuł książki Zamiatina trzeba uznać za nieodmienny.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
PS. Teoretycznie Mych może być dopełniaczem lm od mycha 'ekspresywnie o myszy'. Język stwarza czasem zabawne możliwości.
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego