miasto Warszawa raz jeszcze

Władze mojego miasta w dokumentach urzędowych, ale i w wypowiedziach, używają formy Prezydent Miasta Legionowo. Czy obie formy: Prezydent Miasta Legionowa i Prezydent Miasta Legionowo są poprawne? Wśród znajomych polonistów zdania są podzielone. W powszechnym użyciu jest np. forma Prezydent Miasta Warszawy lub Prezydent Miasta Poznania, ale już Wójt Gminy Jabłonna. Czy może użycie przydawki rzeczownej lub dopełniaczowej zależy od wielkości albo rangi miejscowości?
W pewnym sensie tak, gdyż po pierwsze analogia do nazw miast dużych, jak Poznań czy Warszawa, dotyczy przede wszystkim innych dużych nazw, po drugie zaś mało znaną nazwę małego miasta trudniej byłoby odtworzyć z konstrukcji z dopełniaczem. W interesującej Pana kwestii wypowiadaliśmy się wielokrotnie i dość obszernie. Proszę skorzystać z poradnianego archiwum i poszukać odpowiedzi zawierających frazy miasto Warszawa, miasta Warszawy i podobne.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski