miasto i gmina

Dzień dobry!
Moje pytanie dotyczy związku frazeologicznego: Prezydent Miasta Będzin czy Będzina, Burmistrz Miasta Czeladź czy Czeladzi, Wójt Gminy Psary czy Psar – okoliczne urzędy różnie traktują ten związek wyrazów – jako związek rządu lub zgody. Również poloniści udzielają różnych odpowiedzi. Państwa odpowiedź pozwoli ujednolicić formę pism urzędowych i nie tylko. Z góry dziękuję.
Darek
Już kilka razy odpowiadaliśmy na podobne pytanie. Za pomocą naszej wyszukiwarki pewnie się da się znaleźć poprzednie odpowiedzi, jeśliby szukać ich według form burmistrz, prezydent lub urząd.
Mówiąc najkrócej, przeważa składnia zgody, dla której wzorem mogą być nazwy dużych i znanych miast (Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy itp.). Nazwy mniejszych miast czasem wchodzą w związek rządu (burmistrz miasta X), gdyż w takiej konstrukcji występują w postaci nieodmienionej i są łatwiejsze do rozpoznania. Ani Będzin, ani Czeladź nie są jednak tak małe, aby należało się obawiać pomyłki. Dlatego doradzamy konstrukcje: Prezydent Miasta Będzina i Burmistrz Miasta Czeladzi.
Wyjątkiem są nazwy małych miejscowości mające tylko liczbę mnogą, te bowiem często występują w składni rządu. Dlatego proponujemy konstrukcję Wójt Gminy Psary, która brzmi, naszym zdaniem, lepiej niż Wójt Gminy Psar. Podobne nazwy większych miast wchodzą zazwyczaj w związek zgody: Prezydent Miasta Katowic raczej niż Prezydent Miasta Katowice.
Mirosław Bańko