miasto rodzinne

miasto rodzinne

1.10.2022
1.10.2022

Dzień dobry, w języku potocznym istnieje zwrot „miasto rodzinne”, ale jaka jest jego definicja? Spotkałem się z różnymi wyjaśnieniami ƒ– miasto w którym się człowiek urodził, miasto zamieszkania czy miasto, w którym mieszka jego rodzina. Przykładowo Janek ma 20 lat, urodził się w Warszawie i tam mieszkał przez 8 lat, po czym przeprowadził się z rodziną do Krakowa i tam mieszka. Które miasto należy traktować jako jego miasto rodzinne? Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Wyrażenie miasto rodzinne jest neutralne stylistycznie. Przymiotnik rodzinny występuje w różnych kolokacjach o podobnym znaczeniu, por. rodzinny kraj, region; rodzinna ziemia, miejscowość, parafia, wieś; rodzinne gniazdo, miasteczko; rodzinne strony.

Przywołane w pytaniu wyrażenie oznacza takie miasto, z którego ktoś pochodzi, w którym ten ktoś się urodził i nadal mieszka lub – jeśli się nawet wyprowadził – to mieszka w nim nadal jego bliższa bądź dalsza rodzina. Dla 20-letniego Janka, który urodził się w stolicy i mieszkał w niej przez pierwsze osiem lat swojego życia, rodzinnym miastem jest Warszawa. Być może Janek nadal odwiedza rodzinne strony, by spotkać się ze swoimi dziadkami i innymi krewnymi.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!