miasto rodzinne

Dzień dobry, w języku potocznym istnieje zwrot „miasto rodzinne”, ale jaka jest jego definicja? Spotkałem się z różnymi wyjaśnieniami – miasto w którym się człowiek urodził, miasto zamieszkania czy miasto, w którym mieszka jego rodzina. Przykładowo Janek ma 20 lat, urodził się w Warszawie i tam mieszkał przez 8 lat, po czym przeprowadził się z rodziną do Krakowa i tam mieszka. Które miasto należy traktować jako jego miasto rodzinne? Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Wyrażenie miasto rodzinne jest neutralne stylistycznie. Przymiotnik rodzinny występuje w różnych kolokacjach o podobnym znaczeniu, por. rodzinny kraj, region; rodzinna ziemia, miejscowość, parafia, wieś; rodzinne gniazdo, miasteczko; rodzinne strony.

Przywołane w pytaniu wyrażenie oznacza takie miasto, z którego ktoś pochodzi, w którym ten ktoś się urodził i nadal mieszka lub – jeśli się nawet wyprowadził – to mieszka w nim nadal jego bliższa bądź dalsza rodzina. Dla 20-letniego Janka, który urodził się w stolicy i mieszkał w niej przez pierwsze osiem lat swojego życia, rodzinnym miastem jest Warszawa. Być może Janek nadal odwiedza rodzinne strony, by spotkać się ze swoimi dziadkami i innymi krewnymi.

Adam Wolański