mieć i bezokolicznik
Chciałem się dowiedzieć, czy poprawna jest nagminnie stosowana w mediach konstrukcja „X miał powiedzieć Y, że…” (z) w znaczeniu „X podobno powiedział Y, że…” (z1). Moim zdaniem zdanie (z) znaczy tyle, co „X powinien był (lub planował) powiedzieć Y, że…” (z2). Która z interpretacji zdania (z) – (z1) czy (z2) jest poprawna?
Z poważaniem,
Piotr Gach
29.06.2004
29.06.2004
Witam. Chciałem się dowiedzieć, czy poprawna jest nagminnie stosowana w mediach konstrukcja „X miał powiedzieć Y, że…” (z) w znaczeniu „X podobno powiedział Y, że…” (z1). Moim zdaniem zdanie (z) znaczy tyle, co „X powinien był (lub planował) powiedzieć Y, że…” (z2). Która z interpretacji zdania (z) – (z1) czy (z2) jest poprawna?
Z poważaniem,
Piotr Gach
Czasownika mieć używamy w konstrukcjach z bezokolicznikami (nie tylko z powiedzieć), aby wyrazić możliwość, powinność, konieczność, a także dystans do nie sprawdzonej informacji. Wynika stąd, że i konstrukcja (z), i jej dwie interpretacje (z1) i (z2) są poprawne, a o tym, w jakim znaczeniu wyrażenie zostało użyte, decyduje kontekst. Nikt nie powinien mieć problemów ze zrozumieniem sensu wypowiedzi, których użyto w Gazecie Wyborczej: 1) „Gdybym miał powiedzieć, jak sobie ciebie wyobrażam po pracy, to widzę, jak niecierpliwie wychodzisz z biura, żeby zaszyć się w domu”, 2) „Według innych doniesień duński premier miał powiedzieć coś w rodzaju: jeśli chcecie zrywać negocjacje, to zrywajcie, ale to będzie wasza klęska”.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski