mieć na celu

Chciałam zapytać o poprawną formę czasownika występującego po konstrukcji mieć na celu. Czy prawidłowe zdanie będzie brzmiało „Nasza misja ma na celu zbadać niebo”, czy „Nasza misja ma na celu zbadanie nieba”?
Z góry dziękuję za pomoc,
Aleksandra Dobrowolska
Mieć na celu łączy się z biernikiem, a więc „Nasza misja ma na celu zbadanie nieba”. Przykłady połączeń z bezokolicznikiem trafiają się rzadko. PWN-owski słownik poprawnej polszczyzny milczy na ich temat, ale nie traktowałbym tego jako zachęty do ich używania. Polecam mieć COŚ na celu.
Mirosław Bańko, PWN