między X a/i Y

Czym różnią się od siebie zwroty różnica między czarnym i białym i różnica między czarnym a białym? W jakich sytuacjach używa się i, a w jakich a?
Konstrukcje między X i Y i między X a Y są prawie zawsze wymienne. O pewnych preferencjach na rzecz jednej lub drugiej informuje PWN-owski słownik poprawnej polszczyzny w haśle między, przedstawia jednak raczej zalecenia niż zakazy i nakazy. Jeśli chodzi o Pana pytanie, to zarówno różnica między czarnym i białym, jak i różnica między czarnym a białym zasługuje na aprobatę.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski