między am i ęsi

Chciałbym się dowiedzieć, kto decyduje o tym, czy dane słowo istnieje w słownikach języka polskiego, ponieważ czytałem sporo na temat słów ęsi i am i znane mi osoby, a także ludzie na wielu forach potwierdzają, iż nikt wcześniej nie znał słowa ęsi (oprócz ze słownika). We wszystkich miejscach, w jakich udało mi się uzyskać odpowiedzi na pytanie, dlaczego to słowo jest w słowniku (i dlaczego nie ma am), powiedziano mi, iż jest w słowniku tylko dlatego, iż znajduje się w innych słownikach.
Podane przykłady chyba nie są równoważne: ęsi zostało zanotowane w słowniku Doroszewskiego (z cytatem z Boya), am w tym słowniku nie ma. Choć jestem od Doroszewskiego o dwa pokolenia młodszy, ęsi też znam (z Boya, nie ze słownika), a znaczenia słowa am nawet się nie domyślam, ściślej biorąc – nie domyślałem się jeszcze parę minut temu. Zajrzałem jednak do sjp.pl i już jestem mądrzejszy: „wyraz, zwykle powtórzony, zachęcający do jedzenia, używany zwykle w odniesieniu do dzieci”. Człowiek całe życie się uczy.
Zasada, zgodnie z którą słowo „jest w słowniku tylko dlatego, iż znajduje się w innych słownikach”, na szczęście nie obowiązuje powszechnie. Listę haseł małego słownika można zrobić na podstawie listy haseł dużego, słownik wtórny można opracować na podstawie bardziej oryginalnego, ale to nie znaczy, że każdy nowy słownik powstaje wyłącznie przez kompilację wcześniejszych źródeł.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski