miesiąc

Czy wyraz Miesiąc bywał używany jako synonim Księżyca w znaczeniu, dla którego przewidziano dużą literę? Indywidualizmy z opowiadań sci-fi czy skeczów kabaretowych są do wyobrażenia i zaakceptowania na tych specyficznych poziomach przekazu, ale czy bywały teksty o Srebrnym Globie pisane zupełnie na poważnie, np. o lądowaniu na Miesiącu, geologii (orbicie, zaćmieniu) Miesiąca?
A w znaczeniu (ogólniejszym, ale wciąż astronomicznym) 'satelita', np. miesiące galileuszowe?
Słowo miesiąc w znaczeniu 'księżyc' już Doroszewski pół wieku temu określał jako „przestarz., dziś poet. i gw.”, a od tej pory miesiąc się jeszcze bardziej „przestarzał”. Żaden z przykładów w haśle miesiąc w słowniku pod red. Doroszewskiego nie odnosi się do księżyca w takim znaczeniu, w jakim – zastąpiwszy słowo miesiąc słowem księżyc – użyłoby się w tym ostatnim wielkiej litery. Najbardziej znany z przytoczonych w słowniku cytatów brzmi: „Już miesiąc zaszedł, psy się uśpiły i coś tam klaszcze za borem” (Franciszek Karpiński). Nie ma w słowniku nic, co zachęcałoby do pisania o „miesiącach galileuszowych”.
Mirosław Bańko, PWN