mięso i mięcho w liczbie mnogiej

Szanowna Redakcjo,
Proszę o rozstrzygnięcie, czy rzeczownik mięso (mięcho) jako rzeczownik niepoliczalny to singulare tantum. W słowniku ortograficznym podano: mięcho; mięch.
A jak jest ze słowem spam?
Pozdrawiam
Aleksandra Kowal
Większość tzw. rzeczowników materialnych nie tworzy korelacyjnych form liczby pojedynczej i mnogiej. Rzeczowniki te są reprezentowane albo tylko przez formę liczby pojedynczej, np. ropa, pszenica, bawełna (tzw. singularia tantum), albo tylko przez formę liczby mnogiej, np. otręby, perfumy, pomyje (tzw. pluralia tantum). Jednak w niektórych kontekstach określone rzeczowniki singularia tantum mogą być używane w liczbie mnogiej. Tak jest właśnie w wypadku rzeczownika mięso i utworzonego od niego zgrubienia mięcho. Leksem mięso oznacza zasadniczo ‘jadalne części zabitych zwierząt’ i jako taki należy do kategorii singularia tantum. Jeśli jednak mówimy o potrawach przyrządzanych z tych części zwierząt, to posługujemy się już liczbą mnogą, por. np. dania z mięs, mięsa wędzone, tłuste mięcha itp. W takich wypadkach mamy jednak do czynienia z odrębnymi leksemami, które mają osobne znaczenia i nie należą do klasy singularia tantum. Podobnie jest z rzeczownikiem spam w znaczeniu ‘ogół niechcianych lub niepotrzebnych wiadomości elektronicznych’, który zasadniczo nie ma liczby mnogiej.
Adam Wolański