mieszkaniec Małej Wsi

Szanowni Państwo,

Uprzejmie proszę o wskazaniejJak brzmi nazwa mieszkańca wsi Mała Wieś (w powiecie płockim) oraz Mała Wieś przy Drodze (w powiecie nowodworskim). Zasada będzie zapewne ta sama.

Forma przymiotnikowa od nazwy własnej Mała Wieś brzmi małowiejski, a zatem potencjalna nazwa mieszkańca tejże wsi to np. małowiejczyk. Forma ta nie jest jednak używana. Autorzy tekstów posługują się zazwyczaj peryfrazą, por. np.

  • Zaginął mieszkaniec Małej Wsi.
  • 46-letni mieszkaniec Małej Wsi wyszedł z domu 29 lipca rano.
  • Do redakcji zadzwonił mieszkaniec Małej Wsi.
  • Kobieta skoczyła z Mostu Heleńskiego, a za nią do lodowatej wody wskoczył Piotr Fałowski, mieszkaniec Małej Wsi.

W omawianym tu przypadku dochodzi do rozdźwięku pomiędzy możliwościami systemu językowego a zwyczajem językowym. Wyrazu pochodnego czasem nie tworzymy, mimo że jest to możliwe. Posługujemy się określeniami wielowyrazowymi, choć formy te są mniej wygodne w użyciu.

Adam Wolański