min. i max.

W jednym ze słowników poświęconych skrótom (Józef Paruch, wyd. Wiedza Powszechna, 1970 r.) znalazłem skrót max (pisany bez kropki). Czy nie zaszła tam drobna pomyłka? W tekstach technicznych skrót ten występuje często obok min. Czy rzeczywiście należy pisać tak niejednolicie: min. i max?
Niejednolita pisownia w tym samym tekście na pewno jest niewskazana. Jako skróty słowa min. i max. powinny być pisane z kropkami – zgodnie z ogólną regułą, że kropka zastępuje ostatnie litery skrótu. Te same słowa w tekstach matematycznych, fizycznych i technicznych bywają jednak traktowane jako symbole i często są pisane bez kropek. Językoznawcy powinni ten zwyczaj uszanować, tym bardziej że w słownikach języka polskiego też stosuje się symbole pisane bez kropek, a nie zawierające ostatniej litery skracanego słowa, np. lp (=liczba pojedyncza) lub ndm (=nieodmienne).
Mirosław Bańko