mini-

Witam!
Wątpliwość moja dotyczy następującej kwestii: mini siatkówka czy minisiatkówka? Minispódniczka i jej podobne podpowiadają mi, iż to druga forma jest tą poprawną. Prawdę mówiąc, nie zdarzyło mi się z nią jeszcze spotkać. Stąd też mój dylemat.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję z góry za rozjaśnienie tej kwestii.
Ortografowie lubią porządek i jednoznaczne rozstrzygnięcia, więc zdecydowali, że mini- ma mieć pisownię łączną (z wyjątkiem słów typu mini-Europa, gdzie użycie dywizu wymusza wielka litera). W praktyce chętniej łączymy mini- z rzeczownikiem w nazwach powszechnie znanych niż w nowych lub tworzonych doraźnie. Niemniej jednak różnicowanie pisowni stosownie do stopnia rozpowszechnienia słowa byłoby w tym wypadku sprzeczne z regułami ortografii. Ponieważ na ogół nie ma powodu się im sprzeniewierzać, piszmy jak chcą słowniki ortograficzne, np.: „Minireportaż w pewnej minigazecie opisał minikulisy pewnej miniafery”.
Mirosław Bańko, PWN