minister

minister
18.09.2002
18.09.2002
Interesuje mnie forma wyrazu minister w zdaniu:
Przepisy bhp […] znajdziecie w rozporządzeniu Ministrów Pracy i Opieki Społecznej, Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Rolnego i Spożywczego, Żeglugi, Budownictwa oraz Zdrowia.

Czy prawidłowa jest tu forma liczby mnogiej (tak jak w zapisie), czy może jednak liczba pojedyncza (bo każdy z wymienionych ministrów jest tylko jeden), a może w ogóle powinien być powtórzony wyraz minister?
Bardzo proszę o odpowiedź i dziękuję za otrzymane do tej pory.
Jeśli ministrów jest więcej, można po słowie Ministrów postawić dwukropek. Wtedy każda z wyliczonych nazw ministerstw odnajdzie swojego ministra w tym słowie, co stoi przed znakiem dwukropka. Nie byłoby to jednak szczególnie eleganckie. Myślę, że nie szlachetna troska o papier, lecz wygodnictwo sprawiło, że nie pojawiło sie tu naturalne i taktowne powtarzanie słowa Ministra. Ja jestem stanowczo za powtarzaniem – tym bardziej że stosowną tu pełną nazwą instytucji (jednoosobowej, co prawda) jest właśnie np. Minister Pracy i Opieki Społecznej, Minister Budownictwa. A poza tym: nie „znajdziecie”, lecz „znajdą Państwo”!
Pozdrawiam
Jerzy Bralczyk, prof., Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego