mistrzostwa świata w ergometrze wioślarskim

Witam!
Zastanawia mnie, w jaki sposób powinno się nazywać mistrzostwa, podczas których zawodnicy rywalizują na ergometrach wioślarskich. Spotykam się z dwiema formami: mistrzostwa w ergometrze wioślarskim oraz mistrzostwa na ergometrze wioślarskim. Logiczniejsza wydaje mi się druga forma, jednak obserwuję ją rzadziej niż pierwszą. Czy występowanie formy z w może być spowodowane uznaniem ergometru wioślarskiego, poza tym, że za urządzenie, również za dyscyplinę sportową?
Pozdrawiam!
Dziękujemy za ciekawe pytanie. Faktycznie mistrzostwa w ergometrze wioślarskim występują na stronach internetowych dużo częściej niż mistrzostwa na ergometrze wioślarskim i ma to związek z traktowaniem tych mistrzostw jako zawodów w określonej dyscyplinie, por. analogicznie mistrzostwa świata w piłce nożnej. Myślę, że konstrukcję z przyimkiem w należy zaakceptować – nie tylko dlatego, że się przyjęła, ale też dlatego, że alternatywna konstrukcja z przyimkiem na wcale nie jest lepiej uzasadniona, a wręcz może być myląca i nasuwać dosłowne odczytanie na jako określenia miejsca.
Mirosław Bańko, PWN