młoda noc

Dzień dobry,
chciałam zapytać, czy poprawne jest używanie zwrotu młoda noc w znaczeniu wczesna noc. Wydaje mi się, że niejednokrotnie słyszałam wyrażenie „Noc jest jeszcze młoda”, ale nie wiem, czy jest ono poprawne. Jeżeli tak, to w jakim słowniku mogę znaleźć taki związek frazeologiczny?
Anna Bilińska
Słyszałem wyrażenie młoda godzina, używane potocznie w znaczeniu 'wczesna godzina'. Również młoda noc należy do polszczyzny potocznej i świadczy o tym, że nowe znaczenie słowa młody się upowszechnia. Ciekawe, czy z czasem nawet wczesna młodość stanie się młodą młodością.
Ponieważ zależy Pani na ocenie normatywnej, więc dodam jeszcze, co rozumiem przez język potoczny. Wydaje mi się to tym bardziej potrzebne, że potoczność bywa różnie definiowana. Otóż język potoczny to taki, którym może Pani rozmawiać ze swoją mamą, ciocią lub babcią, z sąsiadkę (jeśli ją Pani dobrze zna i mówi jej po imieniu), ze swoim dzieckim i dzieckiem sąsiadki, ale już nie nauczycielem w szkole swojego dziecka, nie z ekspedientem, który sprzedaje Pani szkolną wyprawkę, i nie ze stolarzem, u którego zamówiła Pani boazerię.
Mirosław Bańko, PWN