młode nosorożca

Jak nazwiemy młode koziorożca i nosorożca? Intuicja podpowiada mi, że koziorożątko i nosorożątko, jednak wolałbym się upewnić.
Od rzeczowników na -ec nie tworzymy nazw istot młodych według wzoru kotkocię ani według wzoru kotkociątko. Jeśli pozbyć się przyrostka -ec, to w grę wchodzą teoretycznie obie te możliwości: nosorożecnosorożę i nosorożecnosorożątko. Pierwszy model jest jednak mało produktywny, dla drugiego zaś słownik Doroszewskiego podaje tak samo zakończone słowo jeżątko 'mały jeż', a jeśli zaniedbać kwestię pisowni, to jeszcze trzy inne: kangurzątko, zwierzątko i żubrzątko. Młode koziorożca i nosorożca mogą zatem dołączyć do zwierząt, których nazwy wymieniono w słowniku.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski